1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Про необхідність вакцинації

Будь ласка, наберіться терпіння та прочитайте статтю до кінця. Вся інформація має ознайомлювальний характер.

Вакцинація – це щорічний та обов'язковий захід (про який іноді забувають власники) і це єдиний метод профілактики найбільш небезпечних інфекцій у тварин.

Кожен власник повинен розуміти, що лікування тварини обійдеться набагато дорожче за вакцинацію і в матеріальних витратах і моральному відношенні. Тому всі щеплення необхідно планувати заздалегідь. Якщо в сім'ї кілька тварин, то прищеплювати краще за всіх одночасно.

Серед власників кішок поширена помилкова думка, що проводити вакцинацію немає сенсу, оскільки тварина не буває на вулиці і не контактує з кішками, собаками та іншими тваринами, що при хорошому самопочутті тварини не варто викликати ветеринарного лікаря додому або відвідувати ветеринара в клініці. Однак за нинішньої несприятливої ситуації з бездомними тваринами і за досить великої стійкості вірусів у навколишньому середовищі, ймовірність занесення збудника у власну квартиру дуже висока.

Більшість хвороб дуже легко принести з вулиці на взутті або верхньому одязі, деякі хвороби переносять комахи. Вміст у кімнатних умовах, стрес, порушення гігієнічних норм, іноді годування невідповідними кормами, застуди – це найбільш несприятливі фактори, що впливають на імунітет та здоров'я кішки. Боліснотворні мікроби та віруси найчастіше потрапляють в організм через травний тракт та органи дихання, а також при можливому контакті з хворою твариною. Інфекційні хвороби передаються через повітря при сумісному утриманні здорових та хворих тварин, через предмети догляду: лоток, підстилку, посуд, воду та корм.

Кішка - звичайна жива істота. Вона, як і людина, може захворіти на застуду, запалення легенів, гастрит, ожиріння та деякі інші людські захворювання. При цьому вона не застрахована і від специфічних котячих хвороб. Найнебезпечніші з них – інфекційні. У кішки, що перехворіла на інфекційне захворювання, виробляється імунітет, але тварина ще довгий час залишається вірусоносієм і може заразити своїх родичів. Не щеплені кішки, як правило, тяжко хворіють і хвороба може призвести до смерті.

Новонароджені кошенята одержують захисні антитіла з молозивом від своїх матерів. Але, починаючи з 8 - 12-тижневого віку, їм слід робити щеплення. У цьому віці кошенята починають втрачати антитіла і стають вразливими для вірусних хвороб. Через 3-4 тижні потрібна ревакцинація. Це стандартна схема вакцинації кошенят. Власники племінних та виставкових кішок щороку вакцинують своїх тварин, тому що не вакциновані кішки не допускаються на виставку.    Кіт-проізводітель перш, ніж прийняти "наречену", обов'язково "зазирне" до її ветеринарного паспорта. Та й "кішка, що поважає себе", щоб уникнути неприємностей, не піде на в'язку до не щепленого "нареченого".

ПРИНЦИП ДІЇ ЩЕПЛЕННЯ такий. В організм вводять нешкідливий ослаблений вірус чи його частинки. Імунітет розпізнає чужинця та виробляє антитіла для боротьби з ним. В результаті, коли вірус потрапляє в організм повторно, він уже не стає сюрпризом для імунної системи і швидко розправляється із загарбником. Згодом організм може "забувати" про знайомство з мікробом, тому проводять ревакцинацію. Інакше висловлюючись, вакцинація працює на посилення імунітету. Це профілактичний захід, що дозволяє зміцнити здоров'я кота. Сучасні вакцини добре переносяться тваринами та практично нешкідливі.

Найбільш поширені ВІРУСНІ ХВОРОБИ кішок, що викликаються вірусами – це

ПАРВОВІРУСНИЙ ЄНТЕРИТ(панлейкопенія, котяча чумка) для кошенят смертельний у 90% випадків.    У довкіллі вірус зберігається протягом року. Коти в більшості випадків заражаються через контакт з фекаліями хворої тварини. За деякими даними, хворобу можуть передавати і блохи.

КАЛІЦІВІРОЗ (вражає порожнину рота та носоглотки) часто протікає у прихованій формі та призводить до загибелі тварини у 30 % випадків. Передається не лише через контакт із зараженою твариною або її виділеннями, а й через предмети побуту чи одяг людини.ІНФЕКЦІЙНИЙ РИНОТРАХЕЇТпризводить до смерті в 5-20% випадків, частіше гинуть кошенята та ослаблені тварини. Для захворювання не обов'язковий прямий контакт із хворою кішкою – переносником може бути людина або комахи, інфіковане повітря, предмети догляду. Ці захворювання небезпечні для котів, але ці хвороби абсолютно безпечні для людини. В Україні доступні комплексні вакцини одразу від трьох цих хвороб. Ми користуємося вакцинами NobivacTRICAT (Нобівак Трікет Тріо) виробник Голландія або Felocell (Фелоцел) виробник Zoetis США или PurevaxRCP (Пуревакс) производитель Мериал Франция. Першу вакцинацію проводять кошенятам у віці 8-12 тижнів, з наступною ревакцинацією, згідно з інструкцією. Далі прищеплювати вихованця необхідно щорічно одноразово в один і той же час. Імунітет з'являється через 14 днів і діє протягом 1 року.

СКАЗ - вірусне захворювання, як домашніх, так і диких видів тварин, що передається від тварин людині і дуже небезпечне. Багато власників, на літній період вивозять своїх вихованців на дачу, тому є ймовірність зустрічі кішки, що гуляє, з хворою твариною. У природі поширене вірусоносій серед мишоподібних гризунів. Під час укусу вірус потрапляє у кров здорової тварини зі слини хворої. Хвороба невиліковна, хворі тварини знищуються. Єдиним способом запобігти інфекційним захворюванням і зберегти здоров'я є своєчасна профілактична вакцинація! Крім того, без щеплення від сказу, ветслужба не видасть кішці дозволу на подорож поїздом або літаком країною, а за кордоном - будь-яким видом транспорту. Вакцинація проти сказу проводиться один раз на рік, інактивованою (неживою) вакцинами NobivacRabies (Нобивак Рабієс) або Defensor (Дефенсор) виробники ті ж самі. Імунітет до вірусу сказу з'являється через 21 день і діє протягом 1 року!! Щеплення від сказу має бути зроблено не раніше, ніж за 12 місяців і не пізніше ніж за місяць до дати подорожі чи виставки!

В ОБОВ`ЯЗКОВОМУ ПОРЯДКУ КІШОК ПРИЩЕПЛЮЮТЬ ПРОТИ ВІРУСІВ ТА СКАЗУ !

Останніми роками почастішали випадки захворювань, серйозніших і найнебезпечніших вірусних інфекцій. АЛЕ на превеликий жаль, вакцин для захисту від коронавірусної інфекції, тобто інфекційного перитоніту поки немає. Також поки що не розроблена і ефективна вакцина проти котячого імунодефіциту та лейкозу.

Дерматомікози або лишай – хвороби шкіри. До них сприйнятливими є багато видів домашніх і диких тварин, гризуни, а також люди, особливо діти. Грибок може тривалий час зберігатися у зовнішньому середовищі: у приміщенні – кілька років, а у ураженому волоссі тварини – від 2 до 5 років. Вони стійкі проти дії засобів дезінфікування. Суперечки грибів переносяться повітрям. Проте зараження може статися через руки інфікованої людини, воду, корм, підстилку, предмети догляду. Відомі випадки, коли людина, заражена лишаєм, інфікує кішку-домосідку. Траплялися випадки зараження кішок позбавляємо при в'язках. Вакцинація проти ДЕРМАТОМІКОЗІВ – не є обов'язковими і немає однозначної відповіді про 100% ефективність застосування вакцини саме для кішок. За кордоном не використовують вакцини для профілактики та лікування, а застосовують лише препарати та дуже успішно. У сучасних умовах лишай добре піддається лікуванню.

ПІДГОТОВКА КОТІВ ДО ВАКЦІНАЦІЇ  Щеплювати можна тільки здорову тварину. Для того, щоб вакцинація пройшла успішно, ефективно і без ускладнень, необхідно дотримуватись наступних правил:

- тварина повинна бути здорова, У неї повинні бути відсутні симптоми, як температура, нежить, розлад травлення, млявість, надмірна збудженість. Не бажано проводити вакцинацію одразу після перенесених хвороб чи операції. Зазвичай рекомендують почекати 2 тижні, але лікар може скоротити або продовжити цей термін виходячи зі стану здоров'я тварини та тяжкості захворювання;

- за 7-14 днів до процедури вихованцю проводять дегельмінтизацію. Глистна інвазія ускладнює вакцинацію та знижує її ефективність. Глистогонні препарати бувають у таблетках, суспензії, краплях на холку. До кожного є інструкція, так що ви зможете визначитися та вибрати відповідний варіант;

- дотримання схеми та термінів вакцинації;

- використання якісних полівалентних вакцин;

Вуличних знайденят рекомендують щеплювати не відразу ж, а через тиждень-два. Можливо, що тварина вже хворіє і потрібно її спочатку вилікувати. У будь-якому випадку взятого з вулиці кота відразу треба показати ветеринару.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ВАКЦІНАЦІЯ Перед вакцинацією лікар оглядає вихованця, вимірює температуру, розпитує господарів про його стан, вже зроблені щеплення та реакцію на них. Дуже важливо розповісти ветеринару про симптоми, що вас насторожують, якщо вони є. Вакцину дістають із холодильника, при необхідності змішують із розчинником і збовтують. Препарат набирають в одноразовий шприц, трохи прогрівають у руці та вводять підшкірно у задню лапку!!! КАТЕГОРИЧНО НЕ рекомендується робити будь-які вакцинації та намагатися уникати просто ін'єкцій у холку кішці! На жаль, іноді в місці введення ін'єкції утворюється саркома шкіри (постіньєкційна або поствакціональна). Метод лікування -тільки хірургічний!

Вакцинувати (комплексною та проти сказу) краще з інтервалом у 7-14 днів, якщо такої можливості немає, тоді слід знати, що дві вакцини в одну область колоти не можна. Після процедури краще затриматися у клініці на 20-30 хвилин, у разі можливих ускладнень чи алергічних реакцій, щоб швидко надати тварині допомогу.Лікар фіксує у ветеринарному паспорті дату вакцинації, назву препарату та приклеює етикетку з назвою та серією вакцини з флакону. Про вакцинацію від сказу також може видаватися окрема довідка (квитанція) з печаткою.

ЧИ МОЖНА ВАКЦИНУВАТИ КОТА САМОСТІЙНО ВДОМА? Щеплення кота вдома - це простіший і менш стресовий для тваринного спосіб вакцинації. Але це не означає, що ви можете купити вакцину самостійно та ввести її тварині. Так робити не можна.

Якщо ви не хочете їхати з котом до ветеринарної клініки або не можете через якісь особливі обставини, то викличте ветеринара додому. Заздалегідь повідомите ветеринара про те, що вам потрібна вакцинація, щоб він узяв із собою все необхідне для ін'єкції.

Перевага вакцинації в клініці полягає у наявності стаціонарного холодильника для препаратів та стерильності. Але вдома на руках у господаря коти можуть переносити цю процедуру краще і без стресу. А добрий фахівець зможе забезпечити необхідні умови для правильно виконаної вакцинації та в домашніх умовах. Крім того, у ветклініці не існує окремих дверей та прийомних для хворих та здорових тварин, тому великий ризик зіткнутися з хворою твариною. При відвідуванні клініки з нещепленою твариною уникайте будь-яких контактів з іншими тваринами, не дозволяйте нікому (крім лікаря) торкатися Вашого вихованця. Не садіть його на підлогу, стільці та стіл без своєї підстилки. А ще краще – тримайте його на руках чи у перенесенні. Довіряйте вакцинацію кота лише кваліфікованому ветеринару.

ДОГЛЯД ЗА КОТАМИ ПІСЛЯ ВАКЦИНАЦІЇ Не дозволяйте кішці вилизувати місце ін'єкції відразу після введення препарату – вакцина може потрапити на слизову оболонку. Залежно від виду вакцини лікар може заборонити на 2 тижні прийом противірусних препаратів, антибіотиків та кортикостероїдів, оскільки вони завадять виробленню імунітету.

Імунна відповідь може бути знижена у тварин, які перенесли вплив стресу, тому постарайтеся пару тижнів уникати стресових ситуацій (переїзд на іншу квартиру, зміни обстановки, приїзду та проживання галасливих гостей, подорожей, виставок та ін). Так само не варто мочити місце уколу або купати кішку, краще відкласти ці процедури. Протягом 10 днів після вакцинації слід виключити контакт кота з іншими тваринами та прогулянки на вулицю. Також важливо, щоб вихованець харчувався правильно та збалансовано.

МОЖЛИВІ ПОБІЧНІ ЄФЕКТИ ПІСЛЯ ЩЕПЛЕННЯ Після вакцинації варто уважніше поспостерігати за поведінкою та станом тварини. Якщо ви помітите якісь дивні симптоми, обов'язково якнайшвидше зверніться до ветеринару для огляду та лікування.У кота після вакцинації можуть початися блювання, дезорієнтованість, дивна хода, пронос, кашель/нежить, алергія, набряк. Після вакцини кішка може кульгати, якщо голка зачепила нерв. Якщо ж на місці ін'єкції не сходить довго набряк, то, як і в інших випадках, варто негайно звернутися до ветеринара, тому що це може бути поствакцинальна саркома. Якщо у кішки після вакцинації спостерігається апатія або відсутність апетиту, це може бути викликано реакцією на вакцину, а також стресом від поїздки у перенесенні, незнайомою обстановкою та контактом із ветеринаром.

Але ускладнення після вакцинації кота дуже рідкісні і найчастіше пов'язані з індивідуальною непереносимістю будь-яких компонентів вакцини. Також не забувайте про те, що вакцинація - це введення зміненого ослабленого вірусу, а значить, що кіт або кішка можуть перехворіти на нього в легкій формі, щоб в їхньому організмі виробилися необхідні антитіла.

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ВАКЦИНАЦІЇ Щоб мінімізувати ризик появи ускладнень після вакцинації, прищеплюйте тільки здорових котів з гарним самопочуттям, щоб вірус не наклався на інше захворювання і не викликав важкої реакції. Вакцинація не рекомендується в таких випадках:

- не слід вакцинувати вагітних і годуючих кішок (останнє щеплення має бути зроблено за місяць до в'язання);

- не можна вакцинувати тварин у післяопераційний та реабілітаційний періоди. Якщо кішка пройшла курс лікування антибіотиками, то починати вакцинацію слід не раніше ніж через 2 тижні після останнього введення антибіотика;

- не слід проводити планові хірургічні операції (кастрація) у перші 3 тижні після вакцинації. Виняток становлять випадки хірургічного втручання, необхідного для порятунку життя та здоров'я кішки;

- не вакцинувати кішок, які контактували з хворими та підозрілими тваринами. Вакцинація, проведена в інкубаційний період, є небезпечною для життя та здоров'я.

Щеплення – це не укол здоров'я, а серйозний удар по імунітету, і якщо він не готовий прийняти на себе цей удар, то краще не поспішати та почекати.

Приймаючи будь-які рішення про здоров'я вихованця, пам'ятайте, що ми відповідаємо за тих, кого приручили. І ще цю відповідальність закріплено юридично. Відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» до обов'язків осіб, які утримують домашніх вихованців, належить забезпечувати своєчасне надання тварині ветеринарних послуг (обстеження, лікування, щеплення).

Своєчасна вакцинація кота здатна убезпечити його від страшних хвороб, продовжити йому життя та покращити його імунітет. Тому переваги вакцинації є очевидними. Також вакцинація котів потрібна для того, щоб ви могли подорожувати зі своїм вихованцем та перетинати кордон. Без ветеринарного паспорта із необхідними відмітками щеплень це неможливо.

Ваше завдання як господаря зробити процедуру вакцинації для кота максимально комфортною. Використовуйте полівалентні вакцини (від кількох хвороб одночасно), щоб зменшити кількість уколів. Доберіться до клініки на машині або таксі, відкладіть зміни в розпорядку дня, щоб не нервувати вихованця, і найголовніше – не нервуйте самі, адже кішки добре відчувають ваш настрій.За потреби викличте ветеринара додому. Так кішка відчуває менший стрес від вакцинації, оскільки перебуває у звичній їй обстановці.

До недоліків вакцинації можна віднести тільки стрес вихованця та рідкісні можливі побічні реакції. Але ці моменти легко виправити турботою, увагою та консультацією ветеринара. Зате ваша тварина буде щеплена та захищена від вірусів.

Якщо все ще сумніваєтеся, подумайте про такий неочевидний плюс. Перед вакцинацією кішку ретельно оглядає лікар, тобто раз на рік ваш вихованець проходитиме огляд у фахівця. Так ветеринар зможе виявити захворювання на ранній стадії, дати рекомендації щодо харчування чи інших питань.

Не забувайте про необхідність своєчасної вакцинації тварини. А також показувати вашому вихованцю, як сильно ви його любите і дорожите їм!